Z okazji obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego w gminie Wierzbno odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Świdnem.
Uroczystości były prowadzone pod hasłem “Pamięci bohaterom Powstania Styczniowego”.
Uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski od powitania wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców oraz krótkiego przemówienia: “Spotykamy się w tym miejscu, pod pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Świdnem 29 października 1963 roku podczas, której zginęło 17 powstańców pochowanych następnie przy Kościele Parafialnym im. Piotra i Pawła w Wierzbnie, by oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Ojczyzny. Pomnik, przy którym dzisiaj jesteśmy – pokazuje nasz szacunek i wdzięczność dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Następnie wysłuchano referatu historycznego dr Rafała Dmowskiego. Po tej części nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, w którym brali udział:
- Ksiądz Alfred Wasilak Proboszcz Parafii w Wierzbnie
- Emil Wąsowski Wójt Gminy Wierzbno
- Pani Maria Koc Senator RP
- Pan Maciej Górski Poseł na Sejm RP
- Pani Elżbieta Lanc członek zarządu Województwa Mazowieckiego
- Pani Ewa Besztak Starosta Powiatu Węgrowskiego
- Pan Profesor Adam Krasuski fundatora pomnika
- Pan Artur Banasik projektant i wykonawca pomnika
Kolejny referat historyczny przedstawił Pan Roman Postek.
Bitwa ta oraz bohaterska śmierć powstańców została upamiętniona pomnikiem, który stanął w Świdnie. Pomnik składa się z trzech kos, które nawiązują do walki powstańców w Bitwie pod Węgrowem z 1868 r. W centrum monumentu umieszczono herb powstania styczniowego składający się z Orła Białego, litewskiej Pogoni i wizerunku św. Michała Archanioła. Pod herbem znajduje się tekst z aktu zgonu poległych w bitwie pod Świdnem spisany przez ówczesnego proboszcza z Wierzbna ks. Jana Niemyskiego: “Działo się to we wsi Wierzbno dnia 31 października 1863 r. o godzi. 12. W wymienionym dniu stawili się Stanisław Kowalczyk, kolonista ze Świdna, lat 65 i Jan Miśkiewicz, kolonista z Emina, lat 48 liczący i obwieścili, że dnia 29 bieżącego miesiąca robili od godz. 9 do 10 rano na polu boju wsi Świdno i Emina, znaleźli mężczyzn 17 imienia i nazwiska niewiadomych, lat od 18 do 30 mających. Przekonaliśmy się naocznie o zajściu tych 17 nieznajomych, akt stawiających świadków odczytawszy, podpisaliśmy”.
Fundatorem pomnika jest st. bryg Adam Krasuski, profesor Akademii Pożarniczej w Warszawie pochodzący ze Świdna. Projektant i wykonanie artysta Pan Artur Banasiak.
Uroczystość uświetnili swą obecnością uczniowie z ZSP im. J. Kochanowskiego w Węgrowie ubrani w repliki strojów powstańczych i młodzież z klas mundurowych.
Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Św. Stanisława BM w Czerwonce – Liwskiej. Po jej zakończeniu w świątyni odbył się koncert „W drodze do Niepodległej” w wykonaniu Zespołu Kameralnego Kaszubsko-Pomorskiej Orkiestry Filharmonicznej.
…………………………
Wójt Gminy Wierzbno szczególnie dziękuję Pani Alicji Roguskiej Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbnie oraz Radnemu Powiatowiemu Łukaszowi Komorowskiemu za pomoc we współorganizacji przedsięwzięcia.
………………………………….
W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Poseł Maciej Górski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Węgrowski Ewa Besztak, Członkowie Zarządu Powiatu Artur Lis i Tadeusz Kot, Radny Rady Powiatu Łukasz Komorowski, Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski i Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Karczewska wraz z radnymi, strażacy z OSP Wierzbno, młodzież wraz z nauczycielami oraz okoliczni mieszkańcy i zaproszeni goście.
Foto:
Stanisław Jastrzębski/Tygodnik Siedlecki
Magdalena Dębowska
Uroczystość jest współorganizowana i współfinansowana ze środków: Gminy Wierzbno, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa” i darowizny na rzecz KGW Wierzbinianki z Wierzbna z banku PKO S.A.