Możesz wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosując przez pełnomocnika, jeśli masz prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) i:

• skończysz 60 lat najpóźniej w dniu głosowania (9 czerwca 2024 r.) lub
  • masz orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Masz prawo do głosowania w wyborach, jeśli:

• nie ubezwłasnowolniono Cię,
  • sąd albo Trybunał Stanu nie orzekł, że pozbawia Cię praw wyborczych.

[!] Wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania można składać tylko do 31 maja 2024 r.

Krok po kroku

1. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Wymagane dokumenty.
  2. Dokumenty przekaż do urzędu. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Szczegółowe informacje znajdziesz w sekcji Miejsce złożenia i odbioru.
    [!] Jeśli wniosek nie będzie spełniał wymogów określonych w przepisach, w terminie 3 dni od dnia otrzymania wniosku wezwiemy Cię do usunięcia wad wniosku. Będziesz mieć na to 3 dni. Jeśli tego nie zrobisz odmówimy sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania.
  3. Urzędnik skontaktuje się z Tobą, aby ustalić termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa.

1. Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
  2. Zgoda osoby, która ma być pełnomocnikiem, na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.
  3. Kopia aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności.
    [!] Nie musisz dołączać tego dokumentu, jeśli najpóźniej w dniu głosowania kończysz 60 lat.
  4. Do wglądu dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość, np. dowód osobisty, paszport.

Jeśli chcesz sprawdzić jakie masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie, przeczytaj naszą klauzulę informacyjną.

Nie musisz płacić za wydanie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

Miejsce złożenia i odbioru

Wniosek możesz złożyć:

1. osobiście w siedzibie Urzędu Gminy w Wierzbnie,
  2. przez internet na stronie www.gov.pl,
  3. pocztą na adres Urzędu Gminy w Wierzbnie.                                                         Składam wniosek osobiście:
  1. Pobierz i wypełnij wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
  2. Uzyskaj pisemną zgodę osoby, która ma być pełnomocnikiem, na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania.
  3. Dołącz do wniosku wymagane dokumenty.
  4. Złóż wniosek w Urzędzie Gminy lub wyślij go pocztą na jej adres korespondencyjny.
  5. Urzędnik skontaktuje się z Tobą, aby ustalić termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa.
  6. Akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony:
    • w miejscu Twojego zamieszkania,
    • poza miejscem Twojego zamieszkania, jeśli zwrócisz się o to we wniosku.

Składam wniosek przez internet:
Jeśli chcesz sporządzić akt pełnomocnictwa do głosowania przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego, certyfikatu kwalifikowanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić Twoją tożsamość. Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go online.

1. Wejdź na stronę www.gov.pl.
  2. Kliknij przycisk Złóż wniosek.
  3. System przeniesie Cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  4. Postępuj zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.
  5. Sprawdź i podpisz zgłoszenie. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  6. Urzędnik skontaktuje się z Tobą, aby ustalić termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa.
  7. Akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony:
    • w miejscu Twojego zamieszkania,
    • poza miejscem Twojego zamieszkania, jeśli zwrócisz się o to we wniosku.