Na zdjęciach przedstawiono uczestników rajdu na rowerach, przy pomnikach, samochód straży pożarnej, ognisko.

21 września 2023 r.  w dniu  Międzynarodowego Dnia Pokoju – odbył  się RODZINNY RAJD ROWEROWY pt. ”Śladami wydarzeń Powstania Styczniowego na terenie Gminy Wierzbno” realizowany w ramach projektu:  ”Pamięci bohaterów Powstania Styczniowego”.

Organizatorem rajdu była Gminna Biblioteka Publiczna w Wierzbnie. Uczestnicy rajdu to: uczniowie i nauczyciele  Szkoły Podstawowej II Armii Wojska Polskiego w Wierzbnie, uczniowie  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Krypach z rodzicami, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku z opiekunami oraz pracownicy Urzędu Gminy w Wierzbnie z rodzinami.

Pomoc w bezpiecznym i sprawnym przejeździe oraz zaplecze techniczne rajdu zapewnili strażacy  OSP  z Wierzbna  i Jaworka.

W rajdzie uczestniczyło 45 osób.

Trasa /ok.18 km/: Wierzbno – Stary Dwór- Świdno – Wierzbno.

Pierwszy etap rajdu: Wierzbno – Stary Dwór i pomnik ”PAMIĘCI BOHATERÓW  POWSTANIA STYCZNIOWEGO 1863 R. KS.GEN. STANISŁAWA BRZÓSKI,  KTÓRY W TYM MIEJSCU W 1865 R. ZNALAZŁ POMOC I SCHRONIENIE”.

Drugi etap rajdu: Stary Dwór –  Świdno. W blasku wrześniowego słońca  uczestnicy  rajdu   pokonywali trasę w okolicy-  gdzie toczyła się „Bitwa pod Świdnem”.

Trzeci etap  rajdu: Świdno – Wierzbno i Mogiła Powstańców Styczniowych przy Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła  w Wierzbnie. W mogile pochowano 17  Powstańców poległych w „Bitwie  pod Świdnem”.

Na poszczególnych etapach rajdu uczniowie   przypomnieli  historie tych miejsc.   W  hołdzie   Powstańcom  Styczniowym złożone zostały wieńce i zapalone znicze.

Po rajdzie wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

 

plakat zapraszający na rajd
Accessibility