Kto może głosować korespondencyjnie
W wyborach zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. możesz głosować korespondencyjnie, jeżeli spełniasz następujące warunki:
- jesteś wyborcą niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- w dniu głosowania podlegasz obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi;
- najpóźniej w dniu głosowania kończysz 60 lat.
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego
Zamiar głosowania korespondencyjnego możesz złożyć do 27 maja 2024 r. Komisarzowi Wyborczemu w Siedlcach II:
- ustnie – osobiście w siedzibie Komisarza Wyborczego Ii w Siedlcach,
- pisemnie – wypełniając formularz;
- w formie elektronicznej – wypełniając formularz oraz wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP;
- telefonicznie na numer telefonu: 257934495– w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
W razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego II w terminie do 27 maja 2024 r.
Wskazywany w zgłoszeniu adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców.
Dostarczenie pakietu wyborczego do wyborcy
Pakiet wyborczy zostanie dostarczony do skrzynki pocztowej zgodnie ze wskazanym adresem przez pracowników Poczty Polskiej najpóźniej na 6 dni przed wyborami. W pakiecie wyborczym otrzymasz:
- kopertę zwrotną,
- karty do głosowania,
- kopertę na kartę do głosowania,
- oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na kartach do głosowania,
- instrukcję głosowania korespondencyjnego.
Po otrzymaniu pakietu wyborczego:
- oddajesz głos, w sposób określony w informacji znajdującej się w dolnej części kart do głosowania,
- po oddaniu głosu wkładasz karty do głosowania do koperty z napisem “Koperta na kartę do głosowania”, a następnie zaklejasz kopertę,
- wypełniasz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
- następnie zaklejoną “Kopertę na kartę do głosowania” oraz wypełnione oświadczenie wkładasz do koperty zwrotnej z adresem obwodowej komisji wyborczej,
Po wykonaniu wyżej opisanych czynności kopertę z adresem obwodowej komisji wyborczej możesz:
- wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej,
- lub w dniu wyborów w godzinach 7:00-21:00, osobiście dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.