27 sierpnia  na placu przy Szkole Podstawowej w Wierzbnie odbyły się Dożynki Powiatowo Gminne 2023.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wierzbnie, którą koncelebrowali: duszpasterz rolników Diecezji Siedleckiej ks. kan. Stanisław Chodźko i proboszcz parafii w Wierzbnie ks. Alfred Wasilak. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła Orkiestra Dęta OSP Liw oraz organistka Aneta Miklaszewska wraz ze scholą parafialną.

Po zakończonym nabożeństwie korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek z udziałem sztandarów, delegacji dożynkowych, zaproszonych gości i mieszkańców przemaszerował na plac przy Szkole Podstawowej w Wierzbnie, gdzie odbyła się dalsze część wydarzenia. Zgromadzonych gości powitali organizatorzy dożynek: Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wójt Gminy Wierzbno Emil Wąsowski.

Po oficjalnych przemówieniach, chlebem z gospodarzami i zaproszonymi gośćmi dzielili się Starostowie Dożynek: Państwo Kinga i Mateusz Tomkiewicz, rolnicy ze Świdna.

Wręczenie tytułów „Zasłużony dla rolnictwa”

Tradycją ostatnich lat stało się uhonorowanie podczas Dożynek Powiatowych rolników, którzy prowadzą wzorcowe gospodarstwa rolne w powiecie węgrowskim. Wśród wyróżnionych medalami „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znaleźli się m.in.: Mateusz Tomkiewicz (Świdno gm. Wierzbno), Andrzej Mróz (Jaworek gm. Wierzbno), Piotr Skórka (Tończa, gm. Liw),  Andrzej Rowicki (Rowiska, gm. Korytnica), Sławomir Piotrowski (Kąty, gm. Korytnica), Czesław Krupa (Aleksandrówka, gm. Grębków), Marian Kowalczyk (Aleksandrówka, gm. Grębków), Andrzej Kopacz (Zieleniec, gm. Sadowne), Piotr Olkowski (Ocięte, gm. Sadowne), Edward Ojdana (Węgrów), Waldemar Żeleźnicki (Żeleźniki, gm. Miedzna), Zenon Szczęsny (Karczewizna, gm. Łochów), Krzysztof Nojszewski (Łochów).

Podziękowania dla gminnych delegacji dożynkowych

Kolejnym punktem wydarzenia były podziękowania dla delegacji dożynkowych, za przygotowanie wieńców i udział w tegorocznych Dożynkach Powiatowych. Poszczególne gminy reprezentowali: Gminę Liw – Sołectwo Wyszków;  Gminę Łochów – Sołectwo Dąbrowa; Gminę Sadowne – Sołectwo Rażny; Gminę Stoczek – Sołectwo Mrozowa Wola, Gminę Miedzna – Sołectwo Miedzna; Gminę Grębków – Sołectwo Polków Daćbogi; Gminę Wierzbno – Sołectwo Karczewiec.

Rozstrzygnięcie konkursu na „Żniwiarski napitek”

Podczas Dożynek odbył się konkurs, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Węgrowskiego. Celem konkursu było przygotowanie napoju bezalkoholowego pn.”Żniwiarski napitek”.                                                     Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbna przygotowując napój „Podpiwek – żniwna podróż do krainy lawendy”, II miejsce zajęło KGW Sucha „Suchowanki” ze swoim „Podpiwkiem suskim” a III miejsce zdobyło KGW Janówek Wyględówek z „Tradycyjnym podpitkiem na chmielu”. Pozostałe KGW biorące udział w konkursie otrzymały wyróżnienia i nagrody.

Część artystyczna i rozrywkowa

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się młodzież ze szkół podstawowych w Wierzbnie i Krypach. Zgromadzeni wysłuchali także koncertów zespołów: „Senior z Pasją”, Big Band Orkiestra Liw, Zespołu ludowego „Miedzenianki” i rodziny Fedotowych z Ukrainy, Kapeli Staręgów. Następnie wspólną zabawę z uczestnikami Dożynek poprowadził  DJ Sovin zaś gwiazdami wieczoru były zespoły: Dejw i Nowator.

Dożynki Powiatowe 2023 zakończyły się widowiskowym pokazem sztucznych ogni.

W wydarzeniu udział wzięli: Senator RP Maria Koc, Posłowie na Sejm: Maciej Górski i Krzysztof Tchórzewski, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, duszpasterz rolników Diecezji Siedleckiej ks. kan. Stanisław Chodźko i proboszcz parafii w Wierzbnie ks. Alfred Wasilak, Członkowie Zarządu Powiatu Węgrowskiego: Tadeusz Kot i Włodzimierz Miszczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Brygida Górniaczyk i Krzysztof Onaszkiewicz,  i Radni Rady Powiatu: Łukasz Komorowski, Andrzej Kruszewski i Adam Strąk, z-ca dyr. Mazowieckiego Oddziału ARiMR Robert Ślusarczyk, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu węgrowskiego, dyrektorzy, kierownicy i naczelnicy jednostek powiatowych i gminnych, przedstawiciele sponsorów i zaproszeni goście.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Robert Telus i Senator RP – Maria Koc.

Współorganizatorem Dożynek Powiatowych 2023 był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Wójt Gminy Wierzbno szczególnie dziękuje za zaangażowanie i współpracę w organizacji Dożynek Radnemu Powiatu Węgrowskiego Łukaszowi Komorowskiemu, dyrektorom, pracownikom oraz dzieciom ze Szkół Podstawowych,  pracownikom Urzędu Gminy w Wierzbnie oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzbnie, Kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzbnie, księżom. A także Kołom  Gospodyń Wiejskich oraz strażakom z terenu Gminy Wierzbno, pracownikom i dzieciom z MOW w Jaworku,  Orkiestrze Dętej OSP Liw oraz organistce Anecie Miklaszewskiej, a także instytucjom: Policji, ZOZ w Węgrowie, KRUS, Bankowi Spółdzielczemu w Węgrowie, MODR, ARiMR oraz wszystkim mieszkańcom, gościom i zaangażowanym w pomoc i organizację Dożynek w tym stoisk twórców ludowych z terenu Gminy Wierzbno, a także ze stoisk dla najmłodszych uczestników.

Ponadto podziękowania dla wszystkich sponsorów:

P.W. Wikrusz. Adam Witkowski

Wodbud.  Jarosław Karpiński

F.H.U. GABMET Paweł Zaboklicki

Stacja Paliw Wierzbno Sławomir Zaboklicki

SAF-KAN Grzegorz Safiański

Basmet Szczepan Rogala

Zakład Piekarniczo – Cukierniczy s.c. Wąsowska Jadwiga, Wąsowski Krzysztof. Krypy

Gromulska Piekarnia CUkiernia

Pieczarkarnia Wierzbno. Mirosław Jachimowicz

Eko Team Sp. z o.o.

Sala Weselna „Arabeska” w Czerwonce – Folwark

KAMET Kamil Zdzieborski

Gór-pasz Piotr Górski

Luxbruk. Paweł Piórek

Firma Instalacyjno – Budowlana Instal. Grzegorz Retko

AGMAR Marek Orzechowski

F.H.U. Łuk-Met Łukasz Wąsowski

Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Wierzbnie

MAVI Mariusz Kuriata

Hochland Polska Sp. z o.o. Oddzial w Węgrowie

Powiatowy Bank Spółdzielczy w Węgrowie

PBW w Warszawie S.A.

MIMAR Fotowoltaika

Biuro Projektowe DELTA Marek Tyszko

Accessibility