W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 zostały zaplanowane do realizacji przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie zadania skierowane do rolników, leśników, weterynarzy, pracowników służb mundurowych, jak również wszystkich osób, które mogą być narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji. Uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie wykonać następujące badania:

1)     badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG

2)     badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Blot w klasie IgM i IgG

3)     badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz widność IgG u osób dodatnich w klasie IgG

4)     badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM.

W zakresie badań środowiskowych, uczestnicy będą mieli również możliwość bezpłatnego wykonania badań kleszczy oraz gleby:

1)     Badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi oraz Borrelia miyamotoi

2)     Badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczania ogólnej liczny bakterii, w tym feralnej grupy coli.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.npz.imw.lublin.pl oraz pod numerem telefonu +48 81 71 84 555.Accessibility