UWAGA MAZOWSZE! Zabytek z Twojego województwa ma szansę na milion złotych! Rusza konkurs “Nasz Zabytek” Fundacji MOST THE MOST

Mieszkasz na Mazowszu? Chcesz pozytywnie wpływać na Twoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór zgłoszeń potrwa 4 tygodnie – od 3 października do 1 listopada 2022 r.Nasz Zabytek to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz zabytek” jest podzielony na dwie części: 

 • I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie

Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).

 • II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku

Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. 3 października rusza 6., ostatnia już w tym roku edycja konkursu. Tym samym konkurs Nasz Zabytek odwiedzi ostatnie 3 z 16 województw i zamknie pierwszą ogólnopolską rundą konkursu, by w 2023 r. ponownie powrócić do każdego z regionów.

Udział w konkursie – krok po kroku

W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń: 3.10 – 1.11. 2022 r.)

-Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.

-Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej.  

-Zrób zdjęcie zabytku.

Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Ważne! Im więcej zgłoszeń na zabytek tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl

Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

II Konkurs – wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Nabór zgłoszeń rozpocznie się na początku stycznia 2023 r. i będzie trwał przez 3 tygodnie.

 

Dlaczego warto się zaangażować?

Udział w konkursie „Nasz zabytek” to pierwszy krok, by wykreować i zrealizować swoje pomysły. Przekonać się, że nasze zaangażowanie przynosi namacalne i wspaniałe efekty. Razem z mieszkańcami województw budujemy poczucie wpływu, sprawczości i odpowiedzialność za swoją małą ojczyznę. Ma to bardzo wymierny i namacalny efekt w postaci zrewaloryzowanych obiektów zabytkowych oraz ich nowych funkcji społecznych. Fundacji zależy na tym, aby zrewaloryzowany zabytek żył i żeby mieszkańcy mogli z niego aktywnie korzystać. To wiąże się również z propozycją inicjatyw i wydarzeń kulturalnych i artystycznych, których organizatorem i współorganizatorem jest Fundacja. Przykładem tego typu działań jest recital Jakuba Kuszlika w pałacu w Kiełczynie oraz koncert Waldemara Malickiego w Dworze w Niećkowie. Wydarzenia te, to efekt współpracy Fundacji oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. A to nie koniec współpracy między Fundacją Most the Most, a samorządami (właścicielami zabytków, które wygrały w Konkursie Nasz Zabytek). Fundacja uruchomiła we wrześniu pilotaż nowego programu Sieci chórów gminnych „Most the Music” w 4 miejscowościach, z których pochodzą zabytki – zwycięzcy dwóch pierwszych edycji konkursu Nasz Zabytek. Wezmą w nim udział dzieci z gmin: Sicienko (woj. kujawsko – pomorskie), Dzierżoniów ( woj. dolnośląskie), Uniejów (woj. łódzkie) oraz z Grajewa ( woj. podlaskie). 

Od pilotażu do 6. Edycji, czyli krótka historia Konkursu Nasz Zabytek

Konkurs Nasz Zabytek rozpoczął się pilotażem w 2 województwach w czerwcu 2021 roku. Jako pierwsze odwiedziliśmy Podlasie i Dolny Śląsk – dwa krańce Polski, regiony różniące się historią, tradycją, architekturą, ale bardzo ciekawych i przede wszystkim bogatych w różnorodne zabytki. Pilotaż przyniósł nam wiele wspaniałych zgłoszeń i dwa pierwsze zwycięskie zabytki: Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie) oraz Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie). Dał nam także mnóstwo pozytywnych doświadczeń oraz informacji zwrotnych od lokalnych społeczności. Jesienią 2021 roku Konkurs Nasz Zabytek ruszył w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem, w lutym 2022 roku ogłosiliśmy nabór zabytków w województwach: świętokrzyskim, lubuskim i warmińsko- mazurskim, a w kwietniu w kolejnych 3 województwach: pomorskim, opolskim i zachodniopomorskim. W sierpniu zabytki zgłaszali nam mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski i Śląska.

Za nami więc 5 edycji konkursu Nasz Zabytek w 13 województwach, gdzie zbudowaliśmy konkretne i wymierne zaangażowanie społeczne:

 • 1 3 konkursów na wybór zabytku
 • Prawie 5500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców
 • Prawie 500 zgłoszonych zabytków
 • 1 0 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków
 • prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków
 • 10 zwycięskich zabytków.

Zwycięskie zabytki to do tej pory:

 • Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
 • Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
 • Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
 • Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
 • Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
 • „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie).
 • Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie)
 • Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
 • Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
 • Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

Teraz z niecierpliwością czekamy na dawkę dobrej energii i przede wspaniałych zabytków od mieszkańców Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny.

O Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Kontakt dla mediów:

Róża Zabojszcz – roza.zabojszcz@mostthemost.pl / tel. +48 532 390 627

Patroni medialni:

TVP oraz RDC Radio dla CiebieAccessibility